Home
 
Akeelah and the Bee
Based on the screenplay
by Doug Atchison
Adapted for the stage by Cheryl L. West
Oct. 24 – Nov. 11, 2017
Recommended for 5th Grade & Up

Cast & Design Team

Troy Scheid (Director) Main Street Theater: (Director) Mockingbird, Bridge to Terabithia, Tales of a Fourth Grade Nothing, Stargirl, James and the Giant Peach, The Giver, A Civil War Christmas: An American Musical Celebration, A Wrinkle in Time, Diary of a Worm, a Spider and a Fly, Woof (World Premiere), Or,, The Magician’s Nephew, Machinal, Romeo and Juliet, …and L.A. Is Burning (World Premiere), (Costume Design) My Wonderful Day, The Merchant of Venice (NEA Tour), and others; (Set Design) Design for Living, Tales of a Fourth Grade Nothing; Mildred’s Umbrella: In a Word; Brave Little Company: (Director) Cenicienta, Bravo, Chico Canta! Bravo!, Frankenshop, Tomás and the Library Lady; The Landing Theatre Company (Director) In Darfur, My Friend Dahmer, Echo; HYPE – Alley Theatre: (Director / Mentor) Eloquence; Black Lab Theatre: (Director) Beth Kills Birds, Chinglish (Regional Premiere); Texas Repertory Theatre: (Director) A…My Name Is Alice, The Odd Couple, The Underpants, Company; Opera Vista: (Director) Houdini the Great; Classical Theatre Company: (Director) The Speckled Band: An Adventure of Sherlock Holmes (World Premiere Adaptation); (Costume Design) The Tempest; Classical Theatre Company / Prague Shakespeare Company: (Costume Design) As You Like It; Wordsmyth Theater Company: Creep/the very essence; Back Porch Players: (Director) Election Day, (Costume Design) Jewtopia; New York New Works Festival / Crystal Rae Productions: Warts and All; NYC Midtown International Theatre Festival / Crystal Rae Productions: Lamariya.  Education: Center for Non-Profit Leadership at Rice University; B.A., Rice University, History / Medieval Studies.  Ms. Scheid is the artistic and education director of Brave Little Company.

Estée BurksEstée Burks (Gail) Main Street Theater: Debut; The Ensemble Theatre: Satchel Paige and the Kansas City Swing, Touring Education Program; The Landing Theatre Company: In Darfur, The Redemption Series. This Is Modern Art; Obsidian Theatre: Passing Strange; Sam Houston State University: Desire, Desire, Desire, Brown Sugar Revue (Co-Director & Ensemble)Education: B.F.A., Sam Houston State University.

Joey CastorenaJoey Castorena (Javier / Chucky) Main Street Theater: How I Became a Pirate; numerous productions including Hairspray, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Greater Tuna, Les Misérables, The Producers, Evita, Little Shop of Horrors, Beauty and the Beast, The Little Mermaid, The Christians, Ali Baba and the 40 Thieves.

Sam FlashSam Flash (Drunk Willie / Principal) Main Street Theater: Debut; Theatre: Comedy Hub Houston; Sketch City Houston; Ensemble Theatre; Fade to Black Play Festival; Queen Theatre; Theatre Southwest; Country Playhouse; Houston Grand Opera.  Education: B.A., Stephen F. Austin State University, double major Theatre and English.

Hannah LeeHannah Lee (Izzy / Snorting Girl / Air Speller Girl / TV Announcer) Main Street Theater: Debut; Blood, Love, and Rhetoric: Blood Red Riding Hood; Prague Shakespeare Company: A Midsummer Night's Dream; Nova Arts Project: The Joy Luck Club; Mildred's Umbrella: Bermuda Triangle; Duchesne Ensemble: The Wiz.  Film: short films include The Project, Unclenched, Not Good Enough, Nose Goes.  Education: Actors Temple Intensive Course; Kim Tobin Acting Studio.

Pin LimPin Lim (Dylan’s Dad) Main Street Theater: Debut.  Owner, Forest Photography.

Chaney MooreChaney Moore (Trish / Mohawk Girl / Horse Girl) Main Street Theater: The Wizard of Oz, How I Became a Pirate (Tour), Fancy Nancy Splendiferous Christmas, Shrek the Musical, Bridge to Terabithia, Magic Tree House: A Night in New Orleans (Tour), Busytown (2014-15), Madeline’s Christmas (2014); Express Children’s Theatre: My BFF the Dragon; Radio Disney Houston: Host, On Air Talent, Road Crew; Houston Family Arts Center: Seussical the Musical.  Education: B.F.A., Sam Houston State University.

Joyce Anastasia MurrayJoyce Anastasia Murray (Batty Ruth) Main Street Theater: Woof (World Premiere); Ensemble Theatre: The Nacirema Society, The Old Settler, Buses, Livin’ Fat, Waiting to Be Invited, The Story, Dance on Widow’s Row; Stages Repertory Theatre: To Kill a Mockingbird, World of Beauty, Pacific Overtures; Theatre Under the Stars: Little Shop of Horrors, Bells Are Ringing, Show Boat; Film & TV: I Flunked Sunday School, Everything or Nothing, Mutiny on the Bayou.

Prince NnajiPrince Nnaji (Reggie) Main Street Theater: Debut; Express Children’s Theatre: The Adventures of Santa Claus, The Freedom Train, Sinbad the Sailor; The Landing Theatre Company: In Darfur; Comedy Hub Houston.  Film / TV: Boo Boo Bandits, Humble Guy Tryna Make It.  Education: Associates candidate, Houston Community College, Computer Information Systems.

Devin NorwoodDevin Norwood (J.T. / Pronouncer / State Judge / Photographer) Main Street Theater: Mockingbird,; Unity Theatre: Pinocchio, Cinderella, The Wizard of Oz, Snow White Goes West, Scapino!; River City Rep: Grey GardensEducation: B.F.A., Sam Houston State University, Musical Theatre.

Alan NguyenAlan Nguyen (Dylan) Main Street Theater: Debut.  Education: University of Houston.

Carian Lynée ParkerCarian Lynée Parker (Georgia) Main Street Theater: Debut; Obsidian Theatre: The Mystery of Edwin Drood; The Landing Theatre Company: The Redemption Series; Express Children’s Theatre: The Emperor’s New Clothes, Ali Baba and the 40 Thieves; Sam Houston State University: Dogface, Our Town.  Film / TV: The Film, Left Behind, The Artist.  Education: B.F.A., Sam Houston State University, Theatre.

Ashley ShaunteAshley Shaunte (Akeelah) Main Street Theater: Teaching Artist, including tech for student productions of A Wrinkle in Time and Cymbeline; Houston Community College: The Skin of Our Teeth; other productions include Little Women the Musical and A Christmas Story.  Film / TV: Pablo and the Stingy Giant.  Education: Texas State University, Performance and Production; Associates, Full Sail University, Media Communication; Houston Community College, Theatre.

Peter TonPeter Ton (understudy for Dylan’s Dad) Main Street Theater: (Projections Designer) The Wizard of Oz, Copenhagen, Bunnicula, Mockingbird, RFK, Red-Hot Patriot; Shrek, the Musical, Silent Sky; Stages Repertory Theatre: Straight White Men, Miss Teen, The Elaborate Entrance of Chad Deity, Marie Antoinette, Songs I Was Born to Sing, Mack and Mabel; Mildred’s Umbrella: Pretty Little White Girls (short); Standing Room Only Productions: The Who’s Tommy; Rice Players: The Glass Menagerie.  Film / TV: (Director) "eumenides" (Cannes Film Festival, 2013); Education: B.F.A.,  Sam Houston State University, Theatre – Acting/Directing.

Jason WrightJason Wright (Dr. Larrabee) Main Street Theater: Debut; Stageworks: The Wizard of Oz; Lone Star College – Cy-Fair: Freckleface Strawberry, Almost Maine, Laugh Out Loud (cry quietly), Musical of Musicals; Cypress Falls: Balkan Women, You’re a Good Man, Charlie Brown, Kimberly Akimbo, Grease, Pretentious Young Ladies; KVPAC: Gingerbread Lady.

Erica YoungErica Young (Ratchet Rhonda / Foxy Fay (Radio DJ) / District Judge / Bee Clerk) Main Street Theater: Mockingbird, Magic Tree House: A Night in New Orleans (Tour); Hobby Center: God Is Good All the Time; Stafford Civic Center: Practice What You Preach; FrenetiCore: Baduisms: A Tribute to Erykah; Ensemble Theatre: Cinderella; Express Children's Theatre: A Dream of Doors, (Costumes, Lights and Sound, Production Manager/Tour Manager) Little Scrooge, (Costumes, Production Manager) Our Feet Can Tell a Story; Mid Town Art Theater: Auntie Shamica, Cousin Cleotha's War, Blaque T'Cherie; Obsidian/Queesnbury Theatre: Fade to Black; Company on Stage: 10 x 10 Play Festival; WTAO Center: The Sons We Were Meant to Be. Education: Texas Southern University, Theater (Thomas Meloncon); Houston Community College, Theater (Ed Muth).

Kerry Bechtel (Costume Design) Main Street Theater: Junie B. Jones Is Not a Crook, Bunnicula, Fancy Nancy Splendiferous Christmas, Harriet the Spy; Unity Theatre: Little Women, The Diary of Anne Frank, The Miss Firecracker Contest, Boeing Boeing, Almost Maine, Steel Magnolias,  The Philadelphia Story, Souvenir; Alpine Theatre Project (Montana): Chicago, Big Fish, Ring of Fire, Big River, Tommy, Guys and Dolls,  Little Shop of Horrors, Hedwig and the Angry Inch, She Loves  Me,  Moonlight and Magnolias, Pete n Keely; Southwestern University: Dead Man Walking, Heartbreak House, The Rocky Horror Show, The Yellow Boat.  Education: M.F.A., University of Missouri – Kansas City; B.A. University of Nevada, Las Vegas.  Member USA, Local 829.

David Gipson (Lighting Design) Main Street Theater: Bunnicula, Fancy Nancy Splendiferous Christmas, Junie B. Jones The Musical, Lyle the Crocodile, The Musical Adventures of Flat Stanley; Stargirl, Madeline’s Christmas (2014), A Year with Frog and Toad, The Giver, A Wrinkle in Time, House of the Spirits, The Women, The Trust, Defying Gravity, Watch on the Rhine; 37 Arts and MCC Theater: Runt of the Litter; Infernal Bridegroom Productions: The Hotel Play, Mud, The Danube, former company member; Ensemble Theatre: The Piano Lesson, Home; Contemporary American Theatre Festival: The Late Henry Moss, Thief River; The Goodman Studio: Straight as a Line, The State I’m In; Victory Gardens Theatre: God of Isaac, Drowning Sorrows, Murder in Green Meadows;  Pegasus Players: Company, The Lynching of Leo Frank, John Callaway Tonight; Organic Theatre: Romeo and Juliet, The Little Prince; Oak Park Festival: Don Quixote, Taming of the Shrew, Macbeth, Twelfth Night; Teatro Vista: Santos and Santos, Broken Eggs, Aurora’s Motive, Journey of the Sparrows, company member; Steppenwolf’s Arts Exchange: Our Town; National Jewish Theatre: Falling in Love with Love; City Lit Theatre: The King, Right Ho, Jeeves; Unity Theatre: Resident artist.

Ryan McGettigan (Set Design) Main Street Theater: Mockingbird, Love and Information, Bridge to Terabithia, Putting it Together, Into the Woods, Civil War Christmas, Close Up Space, Henry V (with Prague Shakespeare Company), Memory House, Richard III (with Prague Shakespeare Company); Classical Theatre Company: The Birds, The Cherry Orchard, A Christmas Carol, The Importance of Being Earnest, Doctor Faustus, Ubu Roi; Theatre Under the Stars: Rocky Horror Show, Million Dollar Quartet, James and the Giant Peach; TUTS Underground: Heathers, Striking 12, Bonnie & Clyde, First Date, LMNOP; Stages Repertory Theatre: Marie Antoinette (Houston Press Best Scenic Design Award), Failure, Language Archive, Next to Normal; Catastrophic Theatre: Buried Child, Middletown, Clean/Through; Orlando Shakespeare Theater: Julius Caesar; Cape Rep (Brewster, MA): Jerusalem, Eurydice, Beauty Queen of Leenane; Abilene Shakespeare Festival: Much Ado About Nothing; Legacy Theatre (Atlanta, Georgia): Music Man, 9 to 5, Marvelous Wonderettes, 25th Annual Putnam County Spelling Bee; Shepherd School of Music: Volpone, Our Town, A Little Night Music; New Orleans Opera: Die Fledermaus, Carmen, Lucia di Lammermoor; Houston Grand Opera: Bound (World Premiere), From My Mother’s Mother (World Premiere), Your Name Means the Sea (World Premiere). Houston Ballet: Tsuru. Glimmerglass Festival: Wilde Tales (World Premiere), Trouble in Tahiti, The Odyssey (World Premiere). www.RyanMcGettigan.com
Mark B. Robbins (Properties Design) Main Street Theater: (Properties Design) Junie B. Is Not a Crook, Bunnicula, How I Became a Pirate, (Scenic Painter) How I Became a Pirate (Tour), Love Goes to Press, (Actor) Red Hot Patriot (2012), Jackie & Me, Junie B. in Jingle Bells, Batman Smells (understudy), Hank the Cowdog and the Curse of the Incredible Priceless Corncob (Tour), (Stage Management) The Magic School Bus, Live! (Tour), Schoolhouse Rock, Live! (Tour), A Catered Affair, Romeo and Juliet (Tour), Pinkalicious, The Doctor’s Dilemma, Busytown, (Production Assistant) Henry V (with Prague Shakespeare Company), The Coast of Utopia, Cakewalk, Woof (World Premiere), It’s Only Life, This, Or,, Tomfoolery; 4th Wall Theatre Company: (Properties Design) Who’s Afraid of Virginia Woolf?; Reno Little Theater: (Scenic Painter) Enchanted April, Lend Me a Tenor; San Jacinto College South: Wait Until Dark, The Boys Next Door, Cosi, Duck Hunter Shoots Angel.  Education: San Jacinto College South.
Shawn W. St. John (Sound Design) Main Street Theater: Numerous productions, including Wolf Hall and Bring Up the Bodies, Bunnicula, Shrek the Musical, Junie B. Jones: The Musical, Lyle the Crocodile, Silent Sky, Goodnight Moon, Fancy Nancy: The Musical, Lilly’s Purple Plastic Purse, Peace in Our Time, Pippi Longstocking, The Giver, The Real Thing, Alice in Wonderland, Memory House, Pinkalicious, How I Became a Pirate, The Coast of Utopia, This, The Year of Magical Thinking, Arcadia (2010), In the Garden of Live Flowers, Indian Ink, An American Daughter, Happily Hereafter, Bunnicula, Afternoon of the Elves, Click, Clack, Moo: Cows That Type, The Reluctant Dragon, The BFG (Big Friendly Giant); Catastrophic Theatre: Buried Child, The Danube; Bayou City Concert Musicals: New Girl in Town; Berkshire Theatre Festival: (Sound Design) Quills, Wilder Wilder, (Sound Engineer) Cheers, Bill (with sound designer Tony Meola), Free Fall (with Sandy Duncan), Visiting Mr. Green (with Eli Wallach) Education: B.A., Rollins College.
Yezminne Zepeda (Sound Design) Main Street Theater: The Last Wife, The Wizard of Oz, Grand Concourse, Mockingbird, Duck for President (2016), The Revolutionists, Bridge to Terabithia; Rogue Productions: Matt and Ben; Stages Repertory Theatre: Honky Tonk Angels: Holiday Spectacular, Panto: Unfrozen, Girls Night, The Great American Trailer Park Christmas Musical, The Marvelous Wonderettes, Caps and Gowns: The Winter Wonderettes, Patsy Cline; 4th Wall Theatre Company: True West, Ho Ho Humbug 1.0, The God Game, A Winter’s Tale, All Girls; The Catastrophic Theatre: Fleaven; Horse Head Theatre Company: The Whale, Among the Thugs, Faultlines; Black Lab Theatre: Bad Jews, Tigers Be Still, Really Really, 4000, Assistance, Chinglish, The Submission, BOOM, Our House; Landing Theatre Company: American Buffalo; Chicago Shakespeare Theatre: King Lear.  Education: Columbia College (Chicago).
Rachael Fernandez (Production Stage Manager) Main Street Theater: (Performance Stage Manager) The Wizard of Oz, Bunnicula, Ramona Quimby, Mockingbird; Houston Ballet: (Stage Manager) The Nutcracker, Madame Butterfly, The Sleeping Beauty, Manon, (Assistant Stage Manager) Romeo and Juliet, Giselle.  Education: B.A., Indiana University, Bloomington, Stage Management.
Vivienne M. St. John (Theater for Youth Producing Director) Main Street Theater: Theater for Youth Producing Director 2000-2018 seasons, including the World Premieres of Zero Tolerance?, If You Take a Mouse to the Movies, If You Take a Mouse to School, Junie B. Jones, Miss Nelson Is Back!, The Wave (with special presentation by Ron Jones), The Diary of Anne Frank (with special presentation by Jacqueline Van Maarsen), (Costume Design) Junie B. Jones and a Little Monkey Business, Superfudge, Henry and Ramona, The Great Gilly Hopkins, If You Take a Mouse to School, Sideways Stories from Wayside School; Berkshire Theatre Festival: Assistant Production Manager, Visiting Mr. Green with Eli Wallach, Hay Fever with Joanne Woodward and Calista Flockhart, Jitta’s Atonement with Dianne Wiest, Free Fall with Sandy Duncan, Bill Graham Presents with Ron Silver; Company Manager: Four of a Kind, Good Company, Woman in Mind with Marlo Thomas and Elizabeth Franz, Over the River and Through the Woods; Production Manager: The Ray Davies Show.

 

Plan Your Visit
Join MST-Mail
Donate Now
Contact Us
Privacy Policy
Find us on Facebook